Турбо-Довідник

Турбокомпресор

Що таке турбокомпресор?

Не існує такого поняття, як досконалий винахід: ми завжди можемо зробити щось краще, дешевше, ефективніше і більш екологічно чисте. Візьмемо, наприклад, двигун внутрішнього згоряння.  Завжди є можливість побудувати двигун, який буде їхати швидше, далі або буде використовувати менше палива. Один із способів поліпшити характеристики двигуна – це використання турбокомпресора. Практично кожен з нас чув про турбокомпресори, але як же він працює насправді?

Турботаймер

Турботаймер - що це?

Турботаймер – це пристрій, який встановлюють на автомобіль з турбованим двигуном для продовження терміну служби турбіни. Турботаймер дозволяє двигуну працювати на холостому ходу протягом декількох хвилин (1-3 хв) після вимкнення запалювання, щоб знизити температуру турбіни до безпечного рівня.

Як перевірити люфт турбіны

Допустимі значення

Люфт вала турбокомпресора – це відхилення ротора від своєї центральної осі з'являється з-за зазору між валом, втулкою і середнім корпусом. Цей зазор має строго певний розмір, закладений при проектуванні, необхідний для нормального функціонування турбокомпресора. Його перевищення вказує на поломку.

То й пак сам люфт ще не говорить про поломки, але його збільшення навпаки вказує на серйозну несправність в турбіні, що загрожує в короткий термін заподіяти агрегату серйозної шкоди або повністю його зруйнувати.

Причини несправності турбокомпресорів

Причини несправності турбіни, що найчастіше зустрічаються

Турбокомпресор працює в більш важких умовах порівняно з іншими системами автомобіля, під впливом величезних температур і тиску. Тим не менш, найчастіше причиною несправності турбокомпресора є не сама турбіна, а неправильна експлуатація або робота інших систем автомобіля.

Розвиток турбокомпресорів

Розвиток конструкцій автомобільних турбокомпресорів.
В початковий період застосування газотурбінного наддуву, конструкції турбокомпресорів були надзвичайно різноманітні за міцними частинами турбокомпресора і турбіни і вузлу підшипників. 

Переваги турбокомпресорного двигуна

Двигун, оснащений турбокомпресором, що володіє технічними та економічними перевагами в порівнянні з атмосферним (безнаддувним) двигуном:
- Співвідношення "маса/потужність" двигун з турбокомпресором вище, ніж у атмосферного двигуна.
- Двигун з турбокомпресором менш громіздкий, ніж атмосферний двигун тієї ж потужності.

Турбокомпресор - це важлива складна частина будь-якого двигуна

Важливість турбіни для нормальної роботи двигуна

Турбокомпресор – це дуже важлива складова будь-якого двигуна. Завдяки цьому елементу, мотор отримує великий приріст потужності при незначній масі самої деталі. Суть роботи турбокомпресора полягає в сильному стисненні повітря, що поступає в двигун і збагачує горючу суміш, створюючи високу потужність вибуху в циліндрі – це значно покращує співвідношення маси двигуна до його потужності.  Виходячи з цього, можна стверджувати, що мотор, що має турбонагнітача, виробляє набагато більше корисної енергії, ніж такий же агрегат без нього.

Турбокомпресор з подвійним корпусом турбіни (подвійним равликом)

Устрій турбіни з подвійним равликом

Традиційно, на турбкомпрессорах для легкових автомобілів була тільки одна равлик, через яку вихлопні гази з циліндрів двигуна потрапляли в турбіну (де вони створюють обертальний момент).

На жаль, така конструкція турбокомпресора з єдиним входом іноді призводить до неефективного згорянню, т. к. окремі циліндри витісняють відпрацьовані гази, в той час як інші всмоктують свіже повітря, необхідний для початку горіння. Гарячі стислі вихлопні гази з першого ряду циліндрів втягуються у другий ряд циліндрів, при цьому згоряння в цьому другому ряду стає нерівномірним.

Сторінки