Помпаж турбіни

Помпаж - що це?

Помпаж турбіни – це несправність в роботі турбонаддува, яке характеризується появою пульсаційного тиску, що надає ударну навантаження на лопатки крильчатки.

Ознаки помпажу турбіни

Цю проблему легко розпізнати без допомоги фахівців. Зменшується потужність наддуву, а під час роботи двигуна лунають характерні гучні хлопки. Вони з'являються з-за опору стисненого повітря, що зменшує подачу повітря в корпус компресора. Коли його рівень досягає критичного значення з лопаток зривається повітря і порушується робота лопаточного дифузора.

Використовувати турбіну, на якій виявився помпаж не варто. Якщо нічого не зробити, з часом це може призвести до часткової деформації і як наслідок руйнування деталей всмоктуючого тракту і повітряної крильчатки. Крім цього з'являється вібрація, що деструктивно впливає на весь двигун і турбіну, зокрема.

Причини виникнення помпажу турбіни:

  • Пошкодження сопла (вакуум) турбіни.
  • Утворення коксу на крильчатках турбіни.
  • Не повне відкриття заслінок трубопроводу.
  • Пошкодження колеса компресора або несправність інтеркулера з-за якого зменшується подача повітря і в результаті зростає температура повітря, що нагнітається.
  • Опір стисненого повітря перевищує силу його стиснення. Дана причина появи помпажу турбіни притаманна всім турбінам без винятку і момент її появи залежить лише від потужності агрегату.
  • Не співпадання у ритмі роботи двох і більше турбін.

Дана властивість помпажу призводить до перегріву і появи сильної вібрації з-за чого збільшується знос і ризик більш серйозної поломки, в тому числі критичного пошкодження турбіни або двигуна.

Як уникнути помпажу турбокомпресора 

Помпаж може з'явитися на будь-якому турбокомпресорі не залежно від марки і моделі турбокомпресора. На його появу впливає велика кількість зовнішніх факторів, описаних вище і щоб уникнути їх, потрібно або зменшити ризик виникнення, потрібно приділяти увагу стану клапанів, повітрозабірника (вакуум), фільтрів, інтеркулера і трубопроводу.

 

 

 

Звук помпажу турбіни

Характерний звук помпажу турбіни ви можете почути на відео: