Причини несправності турбокомпресорів

Причини несправності турбіни, що найчастіше зустрічаються

Турбокомпресор працює в більш важких умовах порівняно з іншими системами автомобіля, під впливом величезних температур і тиску. Тим не менш, найчастіше причиною несправності турбокомпресора є не сама турбіна, а неправильна експлуатація або робота інших систем автомобіля.

Перш, ніж робити ремонт або заміну агрегату, треба виявити причину поломки, щоб уникнути аварійних випадків у майбутньому. Крім того, слід звернути увагу на те, що турбокомпресор пов'язаний з іншими важливими вузлами в автомобілі, тому він може бути індикатором несправностей інших систем.

І хоча існує дуже багато різноманітних проблем, які можуть стати причиною несправності турбокомпресора, всі вони можуть бути розділені на 4 групи:

Масляне голодування або затримка надходження масла

Оскільки турбокомпресор працює на високих швидкостях, і часом швидкість його роботи досягає 100 000 оборотів в хвилину, наявність мастила має першорядне значення. Мастило необхідно для наступних функцій:

- змащення тяги і втулок підшипників;

- стабілізації обертового вала і втулок підшипників;

- виступає в якості охолоджувача перед тим, як турбокомпресор досягне високих швидкостей.

Зі збільшенням швидкості турбокомпресора і навантаження двигуна, потреба в мастилі для змащування і охолодження зростає. Якщо є хоча б невелика затримка в надходженні мастила в турбокомпресор, то це може стати причиною збою в роботі втулок підшипників. Несвоєчасне надходження масла в систему дуже легко виявити за характерним синьоватим кольором підшипника або вала; даний синюватий відтінок валу є індикатором високих температур, які впливали на нього.

Сторонні матеріали або бруд у системі змащення

Деякі власники машин абсолютно помилково припускають, що якщо вони будуть заправляти двигун забрудненою олією, то масляні фільтри будуть видаляти всі забруднення перш, ніж масло досягне двигуна, і, в нашому випадку, підшипника турбокомпресора. Це може виявитися дуже дорогою помилкою.  Всі ці сторонні матеріали можуть привести до пошкодження підшипника, коли кількість сторонніх домішок буде такою, що вони призведуть до зношеності корпусу підшипника, або якщо частинки бруду виявляться досить великими, щоб заблокувати внутрішні масляні канали і викликати масляне голодування.  Підшипники турбокомпресора, швидше за все, зазнають невдачі раніше, ніж підшипники самого двигуна, хоча б тому що швидкості роботи турбокомпресора набагато вище швидкостей роботи двигуна. 

Погіршення якості олії

  

Дизельне мастило – дуже важлива частина двигуна, і хоча сучасні технології зробили величезний крок у виготовленні хороших масел, у нас все ще є дві проблеми, з якими належить боротися:

- старіння масла. Високі температури, які присутні в сучасних дизельних двигунах, можуть призвести до того, що масло починає ущільнюватися. У маслі під дією високих температур починають формуватися вуглецеві утворення, які налипають на кільце двигуна і можуть стати причиною інших проблем. Відбувається окислення, яке викликане тим, що вуглеводень в мастилі змішується з киснем; це створює органічні кислоти. Ці продукти стають причинами багатьох проблем для двигуна і турбокомпресора.  Якщо кислоти з низькою температурою закипання стають концентрованими, вони осідають на підшипниках, викликаючи наступний збій. Також ці кислоти осідають в маслі у вигляді осаду, який потім виявляється в двигуні, переважно у фільтрах, що ускладнює подачу масла в турбокомпресор. Тверді частинки, що окислилися є причиною появи твердого нальоту.

- зовнішнє забруднення. Перед цим ми коротко розглянули несправності, пов'язані із змінами в самому маслі, як правило, викликані впливом на нього тепла і повітря. Тим не менш, ми повинні також врахувати й інші фактори.

Одним з них є продукти згоряння палива, такі як зола, сажа, незгорілі важкі опади палива і води.  Всі ці елементи викликають забруднення масла. Тоді вже сам двигун стає причиною поломки, оскільки найдрібніші частинки, які відокремилися в процесі роботи самого двигуна будуть проходити або через масляні шляхи в турбокомпресор, або стануть причиною окислення і прискорять знос олії. І нарешті, сторонні предмети поза двигуна, такі як пил і бруд, можуть потрапити в турбокомпресор через повітрозабірник системи.

Сторонні матеріали у вихлопній або повітроочисній системі

Будь-який матеріал, який потрапляє у систему, пошкоджує турбокомпресор і може пошкодити двигун. Оскільки турбокомпресор є високоточним інструментом, то несправність системи стане помітна відразу ж, як тільки чужорідний елемент потрапляє в неї. Шкоди буде завдано крильчатці, частинки якої можуть перейти в двигун, в результаті чого можливі пошкодження поршня, клапана, прокладки і колінчастого валу. Слід також зазначити, що якщо будь-яке чужорідне тіло залишається в цих системах, турбокомпресор буде реагувати збоями в системі, такими як втрата потужності, чорні вихлопні гази, надмірна витрата масла, пошкодженням крильчатки.

Незважаючи на значну кількість причин виходу турбокомпресора з ладу, він є досить надійною системою, справність та ефективність якої залежить від умов експлуатації і дбайливого ставлення не тільки до турбокомпресора, але і до пов'язаних з ним систем автомобіля. Щоб убезпечити себе від можливих проблем з турбокомпресором і подальшої заміни або ремонту, необхідно дотримуватися кількох простих правил по експлуатації:

  1. Регулярно проводити технічне обслуговування двигуна.

  2. Застосовувати лише масло, рекомендоване для двигунів, обладнаних турбокомпресором. Надійніше всього користуватися маслом, яке рекомендує сам виробник двигуна.

  3. Своєчасно проводити заміну повітряного фільтра.

  4. Використовувати тільки якісне паливо. Ні в якому разі НЕ використовувати паливо, октанове число якого підвищено присадками.

  5. Взимку варто збільшити час прогрівання двигуна.