Турбокомпресор з подвійним корпусом турбіни (подвійним равликом)

Устрій турбіни з подвійним равликом

Традиційно, на турбкомпрессорах для легкових автомобілів була тільки одна равлик, через яку вихлопні гази з циліндрів двигуна потрапляли в турбіну (де вони створюють обертальний момент).

На жаль, така конструкція турбокомпресора з єдиним входом іноді призводить до неефективного згорянню, т. к. окремі циліндри витісняють відпрацьовані гази, в той час як інші всмоктують свіже повітря, необхідний для початку горіння. Гарячі стислі вихлопні гази з першого ряду циліндрів втягуються у другий ряд циліндрів, при цьому згоряння в цьому другому ряду стає нерівномірним.

 

Спочатку створені для дизельних двигунів комерційного використання, турбокомпресори з подвійною равликом сьогодні успішно працюють з бензиновими і дизельними двигунами на легкових автомобілях. Використання подвійних спіральних камер в корпусі турбіни дозволяє оптимізувати енергію вихлопу, що, в свою чергу, гарантує кращу роботу двигуна на низьких швидкостях, зниження протитиску на високих швидкостях і істотну економію палива, тобто призводить до часткового усунення таких недоліків турбонаддува як "турбояма" і "турбоподхват".

Для рішення цієї проблеми використовувалися різні виконання перепускного клапана турбокомпресора, проте подвійна равлик виявилася найбільш ефективним варіантом. Корпус з подвійною равликом або подвійним входом дозволяє кожному ряду циліндрів направляти свої вихлопні гази в строго певну спіральну камеру. Таким чином цей ряд в конкретний момент часу не взаємодіє з іншим рядом, в який надходить суміш.

У міру подальшого розвитку цієї технології переваги турбокомпресорів з подвійною равликом стають доступні навіть для двигунів малолітражних машин, у тому числі тих, що працюють на природному газі.