Як перевірити люфт турбіны

Допустимі значення

Люфт вала турбокомпресора – це відхилення ротора від своєї центральної осі з'являється з-за зазору між валом, втулкою і середнім корпусом. Цей зазор має строго певний розмір, закладений при проектуванні, необхідний для нормального функціонування турбокомпресора. Його перевищення вказує на поломку.

То й пак сам люфт ще не говорить про поломки, але його збільшення навпаки вказує на серйозну несправність в турбіні, що загрожує в короткий термін заподіяти агрегату серйозної шкоди або повністю його зруйнувати.

Зазор турбіни необхідний для вільного обертання ротора і утворення усередині турбіни масляної плівки, що перешкоджає тертя металу по металу. Без нього деталі будуть тертися одна об одну на скаженій швидкості* з-за чого трапиться перегрів, швидкий знос і як наслідок поломка турбіни.

У деяких моделях турбін ротор обертається зі швидкістю до 250 тис. обертів на хвилину.

Припустимо, ви почули дивний шум в двигуні, джерелом якого найімовірніше є турбіна. При цьому якщо на великих швидкостях вона починає гриміти ще сильніше, то вирішувати проблему потрібно негайно, інакше ремонт ні чим не допоможе і доведеться переплачувати за нову турбіну. Для того, щоб перевірити стан турбокомпресора і переконатися в тому, що проблема саме в ньому треба спочатку перевірити люфт турбіни.

Осьовий люфт турбіни

 

Для цього потрібно зняти впускний патрубок і спробувати перемістити його в осьовому напрямку. Люфту не повинно відчуватися, оскільки допустиме значення (в залежності від типу турбіни) коливається від 0,06 до 0,09 мм. Його можна помітити на дотик, для цього буде потрібно спеціальне обладнання. Тому якщо його немає то все добре. В іншому випадку, якщо ви відчуваєте «шатання», то турбіна дуже зношена і їй потрібен ремонт або заміна. Правда, навіть на такій турбіні ще можна їздити за умови, що вона не пропускає масло. Час від часу знімайте патрубок і перевіряйте наявність масла. Не пропустіть момент, коли вона почне «випльовувати» масло інакше наслідки будуть сумними. Легкий конденсат - це припустимо, але якщо виявляться патьоки, то такий турбіні прийшов кінець і її потрібно замінити.

Осьовий люфт більше 0,1 мм вказує на проблеми в паливній апаратурі та/або забруднення вихлопної системи.

Радіальний люфт турбіни

 

Радіальний люфт турбіни – навпаки повинен бути відчутним і його наявність зовсім не є ознакою поломки (до певного значення). Для його перевірки також потрібно зняти випускний патрубок і спробувати перемістити ротор в крайнє положення в радіальному напрямку (притиснути до стінки). При цьому лопатки крильчатки не повинні торкатися стінки.

Винятки становлять певні моделі турбокомпресорів Garrette.

 Між ними повинен зберігатися невеликий зазор. Якщо ж вони торкаються, то лопатки найближчим часом зламаються. Потрібне негайне звернення в спеціальний сервісний центр для ремонту турбіни.

Важливо: при проведенні вимірів надмірно не старайтеся. Всі операції проводяться легким натисканням пальців. Не треба вставляти всередину турбіни викрутку або інший предмет, намагаючись змістити вал сильніше. Так ви тільки можете пошкодити турбіну.

Розмір максимально допустимого розміру люфту варіюється в залежності від моделі турбокомпресора, як говорилося раніше. Його точні значення можна дізнатися у менеджера зателефонувавши за телефоном, вказаним на сайті. Однак якщо крильчатка при перевірці торкається стінки, то це явна ознака поломки і того що роботі турбіни незабаром настане кінець.

Норми люфту на нові турбіни

Осьовий люфт

0,05-0,09 мм

Радіальний люфт

У залежності від моделі турбокомпресора

Зазор між корпусом і колесом турбіни

0,4-0,97 мм

Якщо під час перевірки ви все-таки виявили збільшення люфту вище покладеної норми, варто демонтувати турбіну і передати її в сервісний центр для проведення безкоштовної діагностики та ремонту. Для вирішення проблем пов'язаних з ремонтом турбонадуву не варто звертатися в звичайне СТО, краще довіряти перевіреним фахівцям, що спеціалізуються на цьому.